dokumentacja geologiczno inżynierska

Badania geologiczne wykonane przez inżyniera

Podczas wyboru odpowiedniej działki pod budowę domu, czy sklepu większośc inwestorów bierze pod uwagę takie czynniki jak dobry dojazd, położenie działki, czy wreszcie jej cenę. Nikt nie chce jeździć przez błotniste drogi, czy mieszkać z dala od cywilizacji. Mało kto bierze pod uwagę jakość gruntu, na którym chce posadowić dom.

Kompleksowa dokumentacja od inżyniera

dokumentacja geologiczno inżynierska A od tego jednak wiele zależy. W przypadku gruntów o dużej wilgotności, podmokłych, z nisko położonymi wodami gruntowymi, czy na terenach zalewowych budynki szybko będą niszczeć. Od gruntu będzie szła wilgoć do fundamentów i do ścian. Pojawi się grzyb, pleśń, ściany będą pękać, a farba się łuszczyć. Z kolei posadowienie budynku na piaszczystej, luźne glebie także nie jest łatwe, bo trzeba zadbać o solidny fundament i utwardzenie terenu. Rodzaj gleby przekłada się także na możliwości wykonania ogrodu. Każda roślina ma swoje preferencje. Jedne mogą rosnąć tam, gdzie gleba jest przepuszczalna, luźna, bogata w substancje aktywne, inne rośliny np. sukulenty wolą bardziej suche ziemie. Jak sprawdzić jaka ziemia znajduje się na pożądanej przez nas działce?

dokumentacja geologiczno inżynierska Najlepiej jest zatrudnić dobrego geologa. Profesjonalny geolog posiada nie tylko wiedzę na temat gruntów, ale także specjalistyczny sprzęt np. do robienia odwiertów. Może on także pobrać próbkę ziemi i wysłać ją do badania, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Na końcu powstaje kompleksowa dokumentacja geologiczno inżynierska w Rzeszowie. W dokumentacji geolog musi wyszczególnić wszelkie istotne informacje na temat gruntów. Będzie to rodzaj gleby, wysokość wód gruntowych, czy nachylenie terenu względem innych działek. Dokumentacja powinna być niezbędna dla każdego inwestora. Tylko w ten sposób można sprawdzić, czy dana działka faktycznie będzie nam odpowiadać. Wiele osób wybierał działkę pod kątem tego, że podobała się im okolica lub cena byłą korzystan, a potem przy kopaniu fundamentów orientowali się że metr pod ziemią znajduje się już woda. Wtedy pozostaje osuszyć grunt i wykonać solidniejsze, grubsze fundamenty z stosowną izolacją przeciwwodną. To jednak oczywiście sporo kosztuje. szybciej i prościej będzie po prostu sprzedać działkę i kupić nową. Jak widać warto jest zainwestować w usługi geologa, który stworzy dokładą dokumentację inżynierską.

W ten sposób uniknie się nietrafionych inwestycji i można spokojnie zabrać się za budowę bez obaw o nieprzyjemne niespodzianki. Tylko solidny grunt będzie odpowiednią podstawą dla domu, sklepu, biurowca, czy innego obiektu. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz