pokoik dziecka

Aranżacja pokoju niemowlęcego krok po kroku

Przygotowanie domu na powitanie nowego członka rodziny to jedno z przyjemniejszych zadań. Podkreśla wagę narodzin oraz radosny czas oczekiwania na dziecko. Jeśli i Ty stoisz przed tym wyzwaniem, ten wpis Ci się spodoba. Podpowiadamy w nim, czym aranżacja pokoju niemowlęcego różni się od urządzania innych pomieszczeń oraz co należy przygotować przed przybyciem dziecka do domu.

Niezbędnik noworodka i niemowlaka

aranżacja pokoju noworodka Nowo narodzone dziecko nie potrzebuje własnego pokoju. Na samym początku wymaga niewielu rzeczy i niedużej przestrzeni. Noworodkowi w zupełności wystarczą: łóżeczko, przewijak, komoda, wanienka, wózek, fotelik samochodowy, ubranka, pieluszki, kilka kosmetyków i, jeśli jest taka potrzeba, mleko w proszku. Kilkumiesięcznemu maleństwu przydadzą się także pierwsze zabawki.

Jak widzisz, elementów, które na stałe znajdują się w domu, w którym mieszka noworodek, jest niedużo. Z tego względu, i konieczności opieki nad dzieckiem, wielu rodziców przyjmuje malucha do swojej sypialni. Ułatwia to zajmowanie się dzieckiem, szczególnie w nocy.

 

Jeśli jednak chcesz nowemu członkowi rodziny przeznaczyć osobny pokój, podpowiemy, jak zrealizować ten projekt.

małe dzieckoPrzygotowując wnętrze na przybycie dziecka, pomyśl o odświeżeniu ścian i podłóg. Sprawdź, czy nigdzie nie widać oznak wilgoci lub pleśni. Jeśli coś zauważysz, musisz się uporać z tym problemem przed przybyciem nowego lokatora. Grzyby i inne pochodne wilgoci są bardzo niezdrowe.

Następnie odmaluj ściany i sufit. Nie musisz trzymać się zasady, że dla dziewczynek wskazane są wnętrza różowe, a dla chłopców błękitne. To dość sztampowe rozwiązanie. Jeśli jednak Ci się podobają, zastosuj te kolory. Jeśli szukasz czegoś bardziej oryginalnego, pomyśl np. o pastelach, pasach lub kropkach na jednej ze ścian. Pomysłów na pomalowanie pokoju niemowlaka jest mnóstwo! Uważaj jednak na barwy ciemne i bardzo nasycone. Optycznie zmniejszą one pomieszczenie i sprawią, że stanie się ponure lub zbyt kolorowe.

Uwaga. Wybierając farby do pokoju dziecięcego sprawdź, czy są to bezpieczne produkty. Unikaj wyrobów silnie pachnących i sprzyjających alergii. Poradź się sprzedawcy, które farby posiadają atesty i certyfikaty, spełniające normy produktów przeznaczonych dla dzieci.

pokoik dziecka Kolejnym krokiem jest odświeżenie podłogi. Jeśli trzeba, zmień panele lub deski na nowe. W pokoju małego dziecka unikaj ciężkich, puszystych dywanów czy wykładzin. Takie dekoracje gromadzą dużo kurzu i są świetną kryjówką dla roztoczy. Z tego samego względu nie kupuj ciężkich, mięsistych zasłon. Roleta i delikatna firanka w zupełności wystarczą.

Umeblowanie pokoju niemowlaka nie jest trudne. Wystarczy umieścić w nim łóżeczko, komodę z szufladami (jest wygodniejsza niż szafa), przewijak oraz fotel. To minimum, które zapewni komfort dziecku i rodzicom. Jeśli jednak marzysz o dodatkowych elementach, np. regałach, możesz je wprowadzić do wnętrza. Pamiętaj jednak, by go nie zagracić. Małe dziecko potrzebuje przestrzeni, a zbyt duża liczna detali będzie je rozpraszać.

Pokój rośnie razem z dzieckiem

pokój rośnie z dzieckiem Urządzając pokój dla noworodka pamiętaj, że niebawem stanie się on niemowlęciem, a potem małym dzieckiem. Pomyśl o tym, próbując upchnąć do wnętrza kolejne meble czy ozdoby, których maleństwo nie potrzebuje. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba, wstaw do pomieszczenia szafę czy małżeńskie łóżko. Jednak w sytuacji, w której rodzice mają własną sypialnię i spore mieszkanie, nie zastawiaj pokoiku pociechy zbędnymi rzeczami. Ono ich naprawdę nie potrzebuje. Z czasem, gdy dziecko podrośnie, kupisz wszystkie potrzebne meble i akcesoria.

Pokój będzie ?rósł? razem z dzieckiem. Jego zmieniające się potrzeby sprawią, że we wnętrzu zaczną pojawiać się kolejne rzeczy, np. łóżko, szafa, pojemniki na zabawki, biurko itd. Nie przyspieszaj tego procesu. Nowe meble i akcesoria kupuj co jakiś czas, systematycznie wzbogacając pokój dziecka, zgodnie z jego zmieniającymi potrzebami. Dzięki temu unikniesz wysokiego, jednorazowego wydatku oraz lepiej dopasujesz przestrzeń do wymagań czy osobowości malucha.

Podsumowanie

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest trudne, ale wymaga odporności na kult wyposażania niemowlaka w dziesiątki rozmaitych rzeczy. Małe dziecko potrzebuje przede wszystkim kochających, opiekuńczych rodziców i, dosłownie, kilku niezbędnych rzeczy. Wraz z rozwojem malucha, konieczne będzie wyposażanie go w nowe przedmioty, więc nie warto przyspieszać tego procesu, który i tak, prędzej czy później, nadejdzie.

Dodaj komentarz